Giysilerin, makyaj malzemelerin, ayakkabıların, bavulun… Ya otelin?


Bavulun hazır sayılır. Zaten bunu en çok sevdiğin influencer tavsiye etmişti. Plaj havlun, terliklerini de onda görmemiş miydin? Evet bu dönemde onun tavsiyelerinin oldukça yardımı oldu. Çantanı da kontrol ettiysen hazırız demektir. Hazırsak yolculuğa başlıyoruz.

Yeni tüketim alışkanları!

 

Influencer’ların satın alma aşamalarımızdaki etkilerini inkâr edecek noktayı çoktan geçtiğimiz bir dönemdeyiz. Ayakkabı alırken, makyaj malzemesi bakarken, yemek tarifi araştırırken, yeni bir kahve tarifi denerken bile referans aldığımız bir noktadalar. Her geçen gün etkilerini artırmaya devam ederek markalarla tüketiciler arasında bağ kurmayı amaçlıyorlar ki bu konuda da başarıları yadsınamayacak noktada.

Araştırmalar da tam olarak bu bilgileri doğrular nitelikte. Tüketicilerin %71’i marka ve influencer iş birliklerini ilgi çekici bulurken, %72’lik oran ise bu iş birliklerini güvenilir buluyor. Bu da markalar için doğru zaman ve zemin ile başarıyı beraberinde getiriyor. Bu alan bazı markalar için yeni olsa da aslında pazarlama literatüründe kendine güçlü bir şekilde yer bulmuş noktada!

Bavulundakiler, yol haritan ve varış noktan!

Tüm sektörler olduğu gibi turizm sektörü de bu furyanın içerisinde. Bavulunu hazırlarken etkisini hissettirmişti zaten. Yolda uğrayacağın ve dondurması çok güzel olan mekanı da sosyal medyada görerek kaydetmemiş miydin? Bütün yıl hayal ettiğin o tatili satın alırken birçok siteden araştırdığını ve ne kadar çok düşündüğünü göz önüne aldığında sevdiğin influencer’ın daha önce o otelde kalması ve sana fikir vermesi nasıl olurdu?

Yemekleri, odaları, ulaşımı, sosyal aktiviteleri, aile ya da balayı oteli olması… Bu kadar çok değişken varken sitelerdeki puanların yerine samimi tavsiyeler faydalı olmaz mıydı?

Ürün/hizmet alımı noktasında daha farklı bakış açısına sahip olan ve belirli bir kitle tarafından takip edilen, güvenilir bulunan insanların deneyimleri tüketiciler için oldukça önemli. Üstelik bu deneyimi yaşayan influencer’a direkt mesaj üzerinden ulaşarak sorularını sorma şansın da mevcut!

‘Deneyim’ kavramının pazarlama dünyasında bu kadar yer ettiği dönemde ve tüketiciye ulaşmanın en kısa yolu “influencer marketing” bu durumda birbirini tamamlıyor. Bu tamamlayıcı noktanın her geçen gün büyüdüğüne de hep birlikte şahit olacağız.

Kim bilir bütün yıl beklediğin tatilde belki o en sevdiğin influencer ile karşılaşıp bir akşam yemeği yeme şansını da yakalayabilirsin! Neden olmasın.

İyi tatiller..