Influencer Marketing’in Covid 19 sonrası Turizm’e Etkileri


Ressam tuvalin karşısında çizmesi gereken resmi düşünmez; tuval, boyanacak yerleri söyler. Geleneksel pazarlama yöntemleri, tuval karşısında ne çizilmesi gerektiğini düşünen ressamdır. Ufak bir kitleye ulaşsa dahi yeterince etkili olmaz. Dijital pazarlamada ise tüketici kendi talebini oluşturur. Kendini çizen resim, milyonlara ulaşır.

İnsanların davranışlarını etkileme ve değiştirme gücü olan influencerlar orijinal içerik paylaşarak  binlerce, milyonlarca kişiyle ulaşmaktadırlar. Markalar ise bu gücü kullanarak kendi markalarını kitlelere influencer yoluyla ulaştırmanın peşindedir.

Influencer marketing; etki sahibi olan kişinin takipçi kitlesi ile güven ilişkisine dayanan pazarlama stratejisidir. Çoğu kişi ne yemek yiyeceğini, nereleri seyahat edeceğini hatta hangi kitabı okuyacağını influencerlara danışarak deneyimlemek istiyor.

Gelişen dünyada zamanın giderek değerlenen bir kavram olması, seçeneklerin fazlalığı veya maddi sebepler nedeniyle tüketici doğrudan en iyiye ulaşma yolunu seçmektedir. Doğrudan en iyiyi gösteren yol ise sosyal medya pazarlamadır.

Tanınmış bir kişinin, ki ülkemizde çoğunlukla oyuncular, futbolcular, şarkıcılar örnek verilebilir, reklam filminde ya da afişinde yer alması celebrity marketing olarak adlandırılır. Celebrity marketing’in amacı kişinin şöhretinden yararlanarak reklam yapmaktır. Ünlü kişi, bir ürünü kullanın, bir işletmeyi tercih edin mesajını açık ya da kapalı bir şekilde vermektedir. Ancak; söz konusu ünlü kişinin reklamını yaptığı ürünle arasında bir bağ olup olmadığı tüketicinin aklında soru işareti oluşturmaktadır. Influencer marketing pazarlamada ise influencer, hedef kitleye yaptığı tanıtım sırasında bu ürünü kullanın mesajı vermez. Ben bu ürünü kullanıyorum, bu yeri tercih ediyorum ve bu tercihimden de oldukça memnunum mesajı verir. Hedef kitle, influencer ile arasındaki güven duygusu ile markayı, ismi tanır. Influencer marketing’de takipçiler influencerların tercihlerine saygı gösterir ve tam olarak güvenir. Böylece güven sorunu aşılmış olur ve otelinizin önündeki bilinmezlik ortadan kalkar. Influencerlar tarafından otelinizin adının anılması otelinizin tercih edilen bir otel olduğunu potansiyel müşterilere kanıtlamaktadır.

Ön plana çıkan, konuşulan ve takipçileri ile aralarında güven ilişkisi olan influencerlar tarafından oteliniz için yapılacak sosyal medya paylaşımları, videolar ve görsel tasarımlar sizin zirvedeki yerinizi korumanızı sağlar.

Seçenekler arasında “en iyi” olmak ve “en iyi” kalmak çağımız teknolojilerinin etkili kullanımı ile oldukça kolay.

Bir influencerın geniş takipçi kitlesine sahip olmasının nedeni kendine özgü tarzıdır. Herkesten farklı ve yine de herkes gibi olan kişiler sosyal medya kullanıcılarına sempatik gelmektedir. Sosyal medya pazarlaması yürütürken, influencerın tarzının dışına çıkmasını ve ezber metinler kullanmasını beklemek geleneksel yönteme geri dönmek olacaktır ki, geleneksel yöntemlerin günümüzde hedef kitleleri yeterince etkilemediği açıktır. Influencerın paylaşımlarına güvenerek ve onu özgür bırakarak aslında yapılan reklam kampanyasının size geri dönüşünü arttırmış olacaksınız. Çünkü influencer kendi kitlesini en iyi tanıyan ve onlarla nasıl iletişim kurulması gerektiğini de en iyi bilen kişidir.

Pazar payı yüksek olan markaların %70’inden çoğu influencer marketing stratejisi yürütmektedir.

Değişen hedef kitlenin hızlı tespiti ile pazarlamanın yönünün değişiklik gösteren durumlara paralel olarak yenilenmesine olanak tanınmaktadır. Çevrimiçi ağlarda her şeyin oldukça hızlı gelişimiyle turizmde dijital dönüşüm gerçekleşmiştir. Bir tıklama ile pazarlama stratejisinin baştan yazılacak olması ve gerekli adımlar ile doğru kitleye ulaşılabilmesi turizmde influencer marketing uygulamasının önemini göstermektedir.

Dünya’nın en uzak noktasındaki insanların sizi saniyeler içerisinde tanıması için tek gereken turizmde dijital dönüşüm imkanlarından faydalanmanız. 7 kıtada 236 ülkenin insanı ile iletişim içerisine girebilmek için önemli olan ise doğru influencer seçimi…

Influencer marketing ile pazarın tamamına değil; hedef kitleye yönelik pazarlama yapılmaktadır. Sağlık turizminin hedef kitlesini çoğunlukla sağlık sorunları olanlar ya da sakin tatil arayışı içerisinde olanlar oluşturmaktayken sağlık turizmi ile ilgili tanıtımı bir festival alanında yapmak kitleye hitap etmeyecektir. Bu nedenle, pazarlama yapılacak hedef kitlenin tespiti oldukça önemlidir.

Sosyal medya pazarlamada takipçi sayısı daha fazla kişiye ulaşma noktasında önemlidir. Takipçilerin yaş aralıkları, yaşadıkları ülkeler, kullandıkları diller, eğitim düzeyleri gibi birçok nokta birleştirilerek tercih yapılmalıdır.

Turizmde sosyal medya ölçümlemesi yapılırken dikkate alınan kriterler vardır; ulaşılan kitle, içeriğin orijinal olması ve odaklanılan tema. Yüksek miktarda erişim zirveye giden yamaçtaki kestirme yol olarak düşünülebilir.

Influencer marketing ile tüketici eksenli pazarlama tercih edilmesi dünyaya entegre bir işletme için en önemli adım olacaktır.

Günümüzde aktif kullanılan sosyal medya uygulaması sayısı onun üzerindedir. Uygulamalardan bazıları gün geçtikçe popülerleşmekteyken bazılarının modası geçmektedir. Modası geçenlerin yerini yeni uygulamalar almaktadır. Pazarlama için doğru uygulamaların seçilmesi atılan ilk adımlardan biridir. Çoğunlukla gençlerin kullandığı bir uygulama ile orta yaş üzerinin tercih ettiği uygulamada yapılacak tanıtımlar farklılık gösterecektir.

Online rezervasyonun turizm sektöründe nasıl bir etki yarattığı düşünüldüğünde dijital pazarlamanın önemi daha net anlaşılacaktır. Hedef kitleye işletme ismini tanıtmayı; geri bildirimleri sosyal medya pazarlaması ile gün yüzüne çıkarmayı seçen oteller engelleri basamak olarak kullanacaktır. Daha önce yapılmış geri bildirimlere dönüşler yaparak ve olumsuz yorumlar incelenerek olası aksaklıklar giderilebilecek; bu sayede potansiyel müşterilerin soru işaretleri ortadan kaldırılabilecektir.

Sosyal medya kullananların sayısı karantina günlerinde arttığı gibi sosyal medya uygulama sayısı da artmıştır. Tercih edilmeyen bazı sosyal medya uygulamalarına ilgi yoğunlaşmış, yeni pazarlama alanları doğmuştur. Hayatı boyunca hiçbir uygulamaya kayıt olmamış insanların dahi saatlerce video izlemeye, fotoğraf paylaşmaya, ön plandaki insanları takip etmeye başlaması dijital ağı en önemli pazarlama aracına dönüştürmüştür.

Ülkelerde kullanılan sosyal medya uygulamaları farklılık göstermektedir. Bu nedenle önceden etkili bir araştırma yapılması gerekir. Komşularımızdan birinde neredeyse herkesin kullandığı bir uygulamanın ülkemizde çok az kişi tarafından biliniyor olması bu durumu somutlaştırmaktadır.

İnsanlara günler, haftalar ve hatta aylar sonra konaklayabilecekleri oteli tanıtmak ve işletmeyi tercih edilir kılmak için müşterinin hayal gücüne dokunabilmek önemlidir. Küçük çocuğu olan bir çift, çocukları için güvenli oyun ve hareket sahasını oluşturabilecekleri bir otelin hayalini kuracaktır; yurt dışından gelen bir arkadaş grubu ise plajda voleybol oynamanın. Otelcilik sektöründe Influencer Marketing, teknolojinin bütün imkanlarını kullanarak müşterinin otel tatilini huzurlu bir şekilde hayal etmesini amaçlamaktadır.

Müşterinin hayalindekini gerçek yapmak en güzel ve etkili tanıtımdır.  

Doğru kurgulanmış influencer marketing stratejileri ile markalar müşterilerini uzun vadede kendilerine doğru çekmektedir. Sosyal medyada, oteli deneyimlemiş ve izlenimlerini aktarmış etkili bir kişinin seyahat heyecanı takipçi kitlesine de geçecektir.

COVİD 19 sonrası kademeli olarak normalleşme sürecine geçilmesiyle turizm eskisi gibi birden canlılık kazanmayacaktır fakat en azından kayıpların en aza indirilmesi amaç edinilmelidir. Dijital pazarlamayı etkili kullanan otellerin geleceği asla tehlikeye girmeyecektir. Şimdi yapılacak ufak yatırımlar ile etkisini hemen göstermeye başlayacak uzun vadeli kazançlar doğabilir. Bilgisayar başında, telefonlarla ve tabletlerle belki aylar sonra gidebilecekleri otelleri belirsizlik içerisinde araştıran insanların karşısına çıkmak ve aradıkları huzuru onlara vadetmek ön plana çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

Yeşile, maviye, seyahatin her türlüsüne hasret kalınan COVİD 19 sonrasında şüphesiz ki internete ulaşımı olan herkes kendilerine ufak kaçamaklardan büyük seyahatlere kadar çeşitli alternatifler arayacaktır. Sosyal medya aracılığıyla gerçek deneyimlerini aktaran influencerların yorumları tüketicinin yönelimini büyük ölçüde etkileyecektir. Normalleşme süreci ile birlikte küresel çapta bir seyahat teşviki uygulanması halinde turizm bir nebze de olsa kendine gelecektir. Eylül itibariyle hem Türkiye’de hem Avrupa’da sektörün canlanacağı öngörüler arasındadır. Dijital veriler ve trendler takip edilerek tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda adımlar atmak birçok fırsatı beraberinde getirecektir.

Covid 19 sürecinde internet araştırmasına, sosyal medya fenomenlerine ve online alışverişe alışmış olan tüketicilerin dijital pazarlamadan vazgeçmeleri artık pek mümkün olmayacaktır. Hedef kitleye ulaşmanın en kolay yolu artık sosyal medyadan geçmektedir.

Turizm sektörü hem sağladığı döviz girdisi ile hem de yarattığı istihdam ile ülkemiz için en önemli sektörler arasında yer almaktadır. Yapılacak doğru influencer marketing projeleri yabancı turistlerin Türkiye’ye gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Doğanın, denizin, sanatın, değişik kültürlerle tanışmanın, farklı tatlar denemenin, tarihe dokunmanın, eğlenmenin veya sakinliğin hayalini evde geçirdikleri sürede kuran milyonlarca insanın süreç sonunda yapılabilecekleri gezileri planlamaya başlaması seyahatin önemini vurgulamaktadır.

Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) Başkanı tarafından yapılan bir açıklamada, “sosyal medyanın önemini hepimiz kavradık. Yapılan etkinlikte de katılımcılar daha çok bizim destinasyonlarımızı ön plana çıkararak ülkemize yönelik tanıtım anlamında katkı sunuyorlar. Ayrıca yeni ürünlerin ortaya çıkmasını sağlıyorlar. Dünyadaki pek çok yeni destinasyon bu anlayışla ortaya çıkmıştır. Örnek olarak Alaçatı ve Kapadokya verilebilir” ifadeleri kullanılmıştır.

Türkiye’de ve Dünya’da dijital pazarın gelişmesi ile influencer marketing ajanslarının sayısı artmıştır. Sadece turizm odaklı Influencer Marketing Ajansları ise sayı olarak azdır. Yapılan pazarlamada, kullanılan arka plan renginden fotoğrafın ya da videonun aydınlık oranına kadar birçok detay müşterinin davranışını etkilemektedir. Turizm odaklı influencer marketing ajansları ile diğer ajansları ayıran nokta, detayların her alan için farklı olduğunun farkındalığında olmalarıdır. Tüm sektörler için uygulanabilecek tek bir pazarlama yöntemi olmadığından birinde profesyonelleşerek mükemmele ulaşma amacı içerisinde olmak gerçekçi bir hedeftir. Turizm sektöründeki stratejileri doğru okuyarak pazarlama stratejileri geliştirmek, markanızın tanıtımında olumlu bir etki yaratacaktır.

Dünya için karanlık gözüken bu dönemin sonunu dijital pazarlamanın altın çağı ile aydınlatmak mümkün olacaktır.

 

 

Yağmur Kızılsu