Reklam Sektöründe Sosyal Medya Ve Fenomen Pazarlamanın Yeri


Reklam bir ürün veya hizmeti geniş yığınlara tanıtmak, beğendirmek ve böylece o şeyin daha çok istenmesini, alınmasını, satılmasını sağlamak için söz, yazı ve benzeri araçlarla yapılan her türlü tanıtma çabasına denir. Yıllardır insanların hizmet ve ürün satmak için kullandığı bu yöntem her zaman gelişen teknolojiyi kullanarak amacına hizmet etmeye devam etmiştir. Çığırtkanların yaptığı reklamlar, tabelalar ve tekrarlar reklamların ilk oluşumunu göstermiştir. Sonradan ise markalaşma oluşmuş ve reklamlar farklı işlevlere ve kanallara doğru kaymıştır. Klasik medya reklamın geniş kitlelere ulaşmasını sağlamış ve eğlenceli bir şekilde insanların hayatının bir parçası olmuştur, insanlar medyayı hayatlarının genelinde takip ettikleri ve aynı anda bir çok kişiye ulaştığı için reklamlar eskiden daha kolay hedef kitleye ulaşmaya başlamıştır.

Klasik medyadan farlı olan sosyal medya kullanıcısının kendi ürettiği içeriği yayınladığı ve paylaştığı online bir ağdır. Sosyal medya birçok kişi ve kurum tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Klasik medyadan en büyük farkı ve artısı iletişimin çift yönlü olarak yapılmasıdır. İletişim kelime anlamına uygun işteş şekilde karşılıklı yapılmaya gerçek anlamıyla sosyal medya ile başlamıştır.

Sosyal medyada da içerik üreticileri olan fenomenler bir sosyal medya hesabına (Instagram, Twitter, TıkTok, YouTube…) sahip kişilerden ve gruplardan oluşur. Fenomenlerin kimileri kullandığı mecradan veya mecralardan yeteneğini, günlük yaşantısını, arkadaş sohbeti, bilgi, teknoloji, gezi vb. konularda paylaşımlarda bulunmaktadır. Günlük yaşamının stresi ve yoruculuğu insanların birbirleri ile olan ilişkilerinin zayıflaması sosyal medya ile sosyalleşme ihtiyacını gideren insan sayısını çoğalmasına sebep olmuştur. İnsanların uzaktan ve bir o kadar da ev arkadaşı bir akraba gibi yakınında olup paylaşım yapan fenomenler hem geri dönüşü daha samimi bir şekilde sağlamaktadır. İnsanları sosyal medyaya bağlayan bir diğer etken de kimin neyi izlediğinin, nasıl yorum yaptığının gizli olmasıdır. Evlerinde en rahat halleriyle yemek yerken bir fenomeni izleyen takip eden insanlar onun samimiyetine ve sohbetine hem hayranlık hem de güven duyuyorlar bu da tabi ki hitap ettiği kitleyi harekete geçirmesini kolaylaştırıyor.

En iyi reklamlar, reklam olduğu belli olmayan reklamlardır. Reklam sektörü de reklam kokmayan reklamlar yapmanın yollarından biri influence marketing ile tanıtımlarını yapmaktadır. Klasik bir reklam yerine, ürün veya hizmeti pazarlamayı istediği hedef kitle ile yakın bir iletişim sağlama fırsattı bulmuştur. Markanın hedef kitleye sanki eş, dost, akraba vb. kadar yakın hissettiği en rahat olduğu şekilde sunulmuş olmaktadır. Ürün, hizmet hedef kitleye en samimi şekilde ulaşmaktadır.

Yapılan klasik reklamların çoğu artık izlenmeden geçiyor. Bir çok emekle hazırlanan reklamlar insanların reklam görünce atlaması, reklam engelleyici programlar kullanması ile amacına ulaşamıyor. Bir reklamı uzun uzadıya izletmenin en iyi yolu fenomen pazarlama ile yapılmasıdır. Eğlendiği bir etkinlik yapan kişi içinde reklam olduğunu bilse dahi takip ettiği zevk aldığı etkinliği bırakmıyor hedef kitle o anda sevdiği kişi ya da grubu takip etmekte olduğu için, reklam bir sohbet ortamında gerçekleşmekte oluyor. Kişi keyif aldığı etkinliğin bir parçası olarak gördüğü reklamı okuyor, izliyor… ve bundan keyif alarak yapıyor bu da reklamın amacına en iyi şekilde ulaşmasını sağlıyor. Hem reklam hedef kitleye hem de bunu yaparken kişinin güvendiği sevdiği bir kişiyle yapıyor. Hedeflen insanlar hem markaya da merak ve sevgi duyuyor bir yakınlık kurmuş olunuyor. Kısacası Sosyal medya ile reklam izlenme ve samimi olması sağlanmıştır.

 

Eda Erdem