TURİZM’DE INFLUENCER MARKETİNG ETKİSİ


Her alanda etkilerini hissettiğimiz dijitalleşme turizmde de etkilerini göstermektedir. Dijital transformasyon sürecinin yaşanmasıyla beraber sosyal medyanın yaygın ve etkili kullanımı kişilerin karar almalarında önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Sosyal medya, kullanıcılar için bir karar mekanizması haline gelmiştir. Özellikle sosyal medyada influencerlar kitleler üzerinde büyük etki yaratmaktadırlar. Tüm bu süreç ve kavramların oluşumu dijital pazarlama faaliyetlerinin ivme kazanmasının nedenidir.

Dijital Pazarlama Faaliyetleri’nin Günlük Hayatımıza Etkisi

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya geleneksel pazarlama metotlarını rafa kaldırmamıza neden olmuştur. Alışılagelmiş düzen yerini dijital pazarlama faaliyetlerine bırakmıştır. Tüketici üzerindeki en etkili dijital pazarlama stratejilerinden bir tanesi olan Influencer Marketing!

Artık sadece işlerimiz de değil günlük hayatımızda da dijital platformları tercih ediyoruz. Seyahat planlamalarımızı yaparken de sosyal medyanın bizlere sağlamış olduğu imkanları göz önünde bulunduruyoruz. Tatil rotamıza karar verirken işimizi şansa bırakmak istemiyor, kararımızı influencerların tavsiyelerini göz önünde bulundurarak oluşturuyoruz. Tam karar noktasında yorumlarına güvendiğimiz influencerlar bize yol gösteriyor. Bu sebeple zaman içerisinde markalar da marka bilinilirliğini arttırmak ve pozitif bir algı yaratmak amacıyla dijital pazarlama yöntemlerinden Influencer Marketingi çok sık kullanmaya başladılar.

Turizm’de Sosyal Medya Pazarlama Ölçümlenmesi

Sosyal medyadan edindiğimiz bilgi ve yorumlar kararlarımızın hızlıca şekillenmesine neden olmaktadır. Bu noktada markaların sosyal medya platformlarında pozitif bir izlenim yaratmaları marka bilinirlikleri ve prestijleri açısından çok önemli hale gelmiştir. Diğer sektörlerde olduğu gibi tüm dünyada turizmde influencer marketingi etkili bir biçimde kullanmaya başlamıştır. Oteller, seyahat acenteları, hava yolu şirketleri bir adım öne çıkabilmek adına influencer marketing kampanyalarından yararlanmaya başlamıştır. Bir influencerın yaptığı olumlu geri bildirim markaların daha fazla kitleye ulaşmasına ve kitlelerin o ürünü tanıyıp satın almalarına neden olmaktadır.

Bu anlamda turizm sektörü için doğru seçilmiş bir influencerın marka için geri dönüşü (ROI) çok yüksek olmaktadır. Otellerin özellikle potansiyel müşteri kitlesine ulaşması doğru Influencer seçimi ile mümkündür.  Marka ile eşleşecek doğru influencer seçimi markayı çok daha ileriye taşıyacaktır.

Dijital Pazarlamanın en önemli avantajlarından bir tanesi geleneksel pazarlama metotlarına kıyasla çok daha kolay bir şekilde ölçümlenebilir ve anında değiştirilebilir olmasıdır. Aynı zamanda diğer pazarlama metotlarına kıyasla influencer marketing daha uygun fiyatlarla daha fazla etki yaratabileceğiniz bir pazarlama türüdür.

Diğer birçok alanda olduğu gibi Turizm’de de başarıya giden yol dijital dönüşümden geçmektedir. Dijital dönüşümden maksimum verim sağlamak için sosyal medya pazarlama faaliyetlerinizi mutlaka ölçümlemelisiniz. Influencer marketing kampanyalarınızdan elde ettiğiniz geri dönüşler markanıza maliyet ve zaman tasarrufu açısından katkı sağlayacaktır. Bundan sonraki süreçte dijitaldeki pazarlama kampanyalarınızda yol gösterici nitelikte öğretiler sunacaktır. Geleneksel yöntemler pazarlama kampanyalarınıza daha fazla bütçe ayırmanızı gerektirmektedir. Örneğin kampanyanız için hazırladığınız broşürler. Ayrıca bu yöntemden sağlayacağınız geri dönüşler daha uzun solukludur. Fakat günümüz şartlarının bizlere sunmuş olduğu sosyal medya platformları pazarlama faaliyetlerinizden daha düşük fiyatlara çok fazla verim almanızı sağlayacaktır.

Turizm’de dijital pazarlama stratejisi oluştururken ana stratejinizi, hedef kitlenizi belirlemeli ve kitlenize yönelik dijital pazarlama girişimlerinde bulunmalısınız. Girişimlerinizde verimli sonuçlar almak için doğru sosyal medya pazarlama yöntemi uygulamalısınız. Günlük hayatımızda zamanımızın büyük kısmını sosyal medyada geçiriyoruz. Dijitalleşen, çağa ayak uyduran markalar bunu maksimum geri dönüşe çevirip ve doğru hedef kitleye daha az maliyetle ulaşmaktadır. Ayrıca potansiyel müşterinizi iyi analiz etmek (ilgi alanları, konum ve talepler) daha etkili sonuçlar elde etmenize olanak sağlar. Bu şekilde rakiplerinizin önüne geçmek çok daha kolay olacaktır.

Turizm’de markanızı hedefe ulaştırmanın en etkili yolu Influencer Marketing!

Turizmciler, otelciler Influencer Marketing ’in artık vazgeçilmez olduğunu anlamak zorundalar. Herhangi bir arama motoru veya Facebook üzerinden otelinizin reklamını veriyorsunuz. Evet, bu yöntem dijital pazarlama için önemli fakat çok masraflı bir tercihtir. Fakat dikkat etmeniz gereken; otelinizin arama sonuçlarında yer alabilmesi için öncelikle hedef müşteri tarafından bilinir olması gerekmektedir. Bu noktada Influencer Marketing faaliyetleri ortaya çıkmaktadır. Influencerlar markanızın tanıtımını reklam kokmadan tavsiye vererek yapar ve kitlelere sizin adınıza marka bilinilirliği oluşturur. Otelcilik sektöründe Influencer Marketing en etkili ve kısa zamanda sonuç veren yoldur. Çünkü sosyal medya platformlarında bu kişilerin çok önemli ve öncü bir rolü vardır. Influencerların öneri ve yorumlarını takipçileri dikkate alır ve marka otomatik olarak kafalarının bir köşesine kaydedilir. Fakat bu noktada, gerçekten markanızla eşleşebilen, organik olarak büyümüş influencerları seçebilmeniz için Influencer Marketing Ajansları devreye girmektedir. Markanız için gerçekten eşleşen doğru bir influencer bulduysanız size sadece keyifle alacağınız sonuçları izlemek kalır. Sosyal medya platformlarında influencerların markanıza referans olması hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Fakat kampanya sonrası mutlaka ölçümlemeyi yapmalısınız. Bu anlamda da influencer marketing ajansları ile çalışmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ölçümleme sonucunda elde ettiğiniz geri dönüşler influencer marketing kampanyanızın otelinize sağladığı avantajları ortaya çıkaracaktır.

COVID-19 sonrası Turizm ve Influencer Marketing

Pandemi süreci her sektörü sekteye uğratmaya devam ederken, bu süreçten sonra hayatımızda ne gibi değişikliklerle karşılaşacağımızı düşünmeye başladık. Özellikle seyahat planlarımızda deneyimlerine güvendiğimiz, fotoğraf ve videolarından etkilendiğimiz Influencerların sektördeki yeri ne olacak merak içerisindeyiz.

Turizm sektöründe var olmak isteyen markalar bu süreç içerisinde de sosyal medya platformlarında paylaşımlarına aynı sıklıkla devam etmelidir. Bu şekilde en çok önem verilen hijyen konusunda titizliklerini sergileyebilir ve hedef kitleye güven duygusu aşılayabilirler. Bu paylaşımlar oluşturduğunuz marka algınızı korumanıza ve hedef müşterilerinize olumlu bir algı yaratarak ulaşmanıza olanak sağlayacaktır. Doğru Influencer seçimi ile başlatacağınız kampanyalar sizi hedefinizdeki müşterilere ulaştıracaktır.

Turizm sektörü süreçten en çok etkilenen ve pandemi sonrası en çok merak edilen sektörlerden bir tanesi diyebiliriz. Dijital pazarlama faaliyetlerinden, sosyal medya pazarlama ve Influencer Marketing stratejilerini uygulayan markalar bu süreçten olumlu sonuçlarla çıkacaktır. Dijital çağı ancak dijitalleşerek yakalayabiliriz.

Dijital dünyada var olun ve doğru kitleye ulaşmanın en kolay ve etkili yolu Influencer Marketingi deneyimleyin!

Merve Dereli