Üstün Hijyen, Eşsiz Tatil Anıları


Güneşi, yeşili ve maviyi çok özledik. Çok çalıştık ve güzel bir tatili hak ettik! Peki ‘yeni normal’ dönem ile birlikte bizi turizmde ne gibi değişiklikler bekliyor? Hayallerimizi süsleyen huzur dolu tatili planlarken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Etkilerini yaşamımızın her alanında hissettiğimiz pandemi süreci turizm sektöründe de köklü değişikliklere gidilmesine neden oldu.  Hijyen hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olurken, otellerin hijyen kuralları, alınan önlemler ve yapılan değişiklik ve düzenlemeler merak konusu haline geldi. Aktif sosyal medya kullanımı sayesinde artık her an her şeyden haberimiz var. Seçimlerimizi yaparken de bu kanallarda araştırdığımız, karşımıza çıkan her türlü bilgilendirmeyi göz önünde bulunduruyor, gerçek tüketici deneyimine dayanan Influencer’ların paylaştığı fotoğraf ve videoları değerlendiriyoruz. Edindiğimiz bu bilgi ve birikimlerin ışığında, yeni normal düzende otel seçimimizi nasıl yapacağız?

Tatil beklentimizi dinlenmek, huzur dolmak ve eğlenmek olarak özetleyebiliriz. Ama bunlarla birlikte kendimizi güvende hissetmek, güvende olduğumuz bir alanda kaliteli vakit geçirmek istiyoruz. Bu noktada yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş sosyal medya, seçimlerimizde etkili bir rol oynuyor! Her dakika elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımızla otel seçimimizde de yeni normal düzene göre filtrelemeler uygulayacağız. Otellerin tüketicileri için almış olduğu kurallar, önlemler ve otellerin yeni normal düzenin bilincinde olmaları büyük önem taşırken, sosyal medyada karar mekanizması haline gelmiş Influencer’ların paylaşımlarını ve güven veren fikirlerini de göz önünde bulunduracağız!

En yakınımıza bile sarılamadığımız, birbirimize hasret kaldığımız zor günleri yavaş yavaş geride bırakırken seçimlerimizdeki en büyük beklentimiz ‘güven’ demiştik. Peki huzur dolu bir tatili dört gözle bekleyen tüketicinin beklentisi oteller tarafından nasıl sağlanacak?  7’den 70’e herkes alışveriş yaparken, restoran seçerken, tatil planlaması yaparken araştırıyor, yorumlara göz atmadan, takipçisi olduğu Influencerlar’ın fikirlerini değerlendirmeden hareket etmiyor. Tüketici her türlü deneyime ve bilgiye sosyal medya aracılığıyla kolayca ulaşabiliyor. Seyahat rotasını oluştururken de seçeceği otelin web sitesi ve sosyal medya sayfalarını inceliyor, yorumlarını değerlendiriyor. Ziyaret ettiği bir otelin web sitesinde karşısına çıkan Koronavirüs Tedbirleri Bilgilendirmesi, Güvenli Turizm Sertifikasyonu ve Hijyen Protokolü gibi bilgilendirmeler tüketicinin seçiminde önemli bir yol haritası niteliğinde. Hem misafirlerinin hem de çalışanlarının sağlığına değer veren bir işletme tüketicinin gözünde her zaman bir adım önde yer alıyor. Aynı zamanda pozitif bir algı yaratıyor.

Uzun zamandır bu günleri bekledik. En keyifli tatile kavuşmak için sabrettik! Bir yandan da araştırmaya devam ettik, planlar yaptık ve hayal ettik. Hiç geçmeyecek sandığımız sıkıcı günlerde bize bir olduğumuzu hissettirebilen, hayallerimize mimar olan otellerle yeniden buluşmak için gün saydık. Zorlu dönemde otellerin biz tüketicilere vermiş olduğu ‘sizi çok özledik, yeniden kavuşacağız, sizin için hazırlanıyoruz’ temalı mesajları aramızda sıcak bir bağ oluşmasına, umutla yeniden güzel günleri beklememize neden oldu.

Misafirleri için her türlü hazırlığı tamamlamış, kuralları usulünce yerine getiren, umut dolu mesajlarıyla beraberlik duygusunu hissettirebilen oteller bu süreçten olumlu sonuç elde edecek.

Çağımızın gerekliliklerine ayak uydurabilmiş, bu sebeple aktif sosyal medya kullanımına, Influencer Marketing etkisine önem veren ve yadsınamayacak avantajlarını göz önünde bulunduran otel ve işletmeler korona virüs sürecinde dahi tüketiciyle sürekli iletişim halinde kaldı. Bu oteller hem kendi misafirleri ile hem de potansiyel misafirleriyle bir gönül bağı oluşturmuş oldu. Herkes için zor geçen bu krizin zirve döneminde ‘Tekrardan güzel günler göreceğiz!’ fikrinden yola çıkmış mesajlarıyla insanların biraz daha sabretmesine destek oldular.

İçinde bulunduğumuz yeni normal olarak adlandırılan dönemde, bu otel ve işletmeler misafirlerinin memnuniyetlerini dinlerken aynı zamanda potansiyel misafirlerinin de gerçek misafirlere dönüşmesinin hazzına varacak, sosyal medya kanallarında yaptıkları doğru Dijital Pazarlama ve Influencer Marketing çalışmalarının keyfini sürecekler!

Merve DERELİ